Интересно в Блога

ADAC тест за зимни гуми 205/60R16: Кои са най-добрите зимни гуми 2023


През студените зимни дни от особено значение е сцеплението върху сняг, лед и мокра настилка. Коя зимна гума е първенец ? Кои са най-слабо представили са се на теста ?
Тествани са 16 модела за малки SUV от среден клас в теста на АDAC. Два модела са се провалили. Седем от тестваните са показали добри резултати, но в зависимост от условията и стила на шофиране могат да се подберат правилните зимни гуми. Напр. ако шофирате на сух асфалт най-добрата гума според АDAC е Dunlop Winter Sport 5 и Michelin Alpin 6. Ако шофирате на мокра настилка най-добрата зимна гума е Bridgestone LM005. За пътища покрити със сняг най-добре се представят Hankook i*cept RS3, Dunlop Winter Sport 5 и Bridgestone LM005. Continental TS 870 P е позициониран по средата с добро представяне във всички показатели, но без най-добрите резултати.
Сред тестваните модели седем се разграничават от една друга категория със задоволителен резултат. Пет от тази група успяха да постигнат добър резултат от дисциплината по отношение на екологията. Но те всички не постигат повече от задоволителен резултат, когато става въпрос за безопасност при  управление на автомобила. Някои от тестваните на ADAC марки разкриват недостатъци на сух асфалт, като Kleber Krisalp HP3, Barum Polaris 5, Vredestein Wintrac и Uniroyal WinterExpert. Недостатъци пък на мокра настилка се открояват BF-Goodrich Winter 2, Fulda Kristall Control HP2. На заснежени участъци обаче Falken Eurowinter HS02 и Barum Polaris 5 се провалят и не успяват да постигнат повече от задоволителен резултат.
По отношение на пробега , Fulda Kristall Control HP2 се откроява с най-висок резултат в теста на ADAC (56 000 км, клас 1.3), докато Uniroyal WinterExpert показва най-ниския пробег в групата на седемте задоволителни гуми (37 000 км , клас 2.9 ). Ето и таблицата с постигнатите резултати от тестването на ADAC избрани марки и модели автомобилни гуми :


 

Какво да направим, ако спукаме гума в движение ?

Спукването на автомобилна гума с висока скорост на пътя може да бъде опасно. Ние от e-gumi.com ще ви дадем няколко съвета за това какво трябва и какво не трябва да правите, ако изпаднете в такава ситуация.
Най-вероятната причина за спукване на гумата в движение е настъпване на остър предмет и дори преминаване през дупка. Независимо от това, какво е довело до спукването на гумата вие трябва да запазите спокойствие и да следвате няколко съвета.
Какво трябва на направим, ако внезапно спукаме гума със скорост на от 120 км/h ?
Ето и нашите седем съвета за безопасно спиране на автомобила:
  1. Когато спукате гума в движение трябва да останете спокойни и да се опитате да държите волана здраво с двете си ръце.
  2. По никакъв начин не натискайте рязко спирачката.
  3. Останете в пътното платно, в което се движете  докато овладеете автомобила. Не преминавайте внезапно в аварийното платно, докато не намалите скоростта.
  4. В зависимост от това дали автомобилът е с ръчна скоростна кутия вие трябва да преминете постепенно на по-ниска предавка, но само когато сте овладели напълно автомобила. Ако обаче колата ви е с автоматична скоростна кутия, стойте на директна скорост, и не превключвайте.
  5. Не използвайте ръчната спирачка в тази ситуация .
  6. Когато скоростта на автомобила падне до 80 км/h, можете плавно да натиснете спирачката, докато колата спре.
  7. Спрете на аварийното платно или извън пътя, където да не пречите на останалите участници в движението. Включете аварийните светлини, облечете светлоотразителна жилетка. Поставете предопредителен светлоотразителен триъгълник на 30м, а за магистрали не по-малко от 100м преди автомобила.
Ще откриете и други съвети как да шофирате безопасно в сайта ни e-gumi.com.
 

15 ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА ГУМИТЕ

15  ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА ГУМИТЕ
 
 

  • Контактната повърхност между пътната настилка и  гумата с нормален размер за лек автомобил е с големината на пощенска картичка. Това означава , че контактното петно не е по-голям от хартия с  формат А4.
  • Първоначално гумите са били произвеждани бели , но след добавянето на черен карбон (сажди) променя цвета си на черен и това допринася за по-голямата издръжливост.
  • 20 % недостатъчно напомпана гума води до 50 % намаляване на пробега и нарушаване на нейните характеристики , като увеличава спирачния път и стабилността на автомобила в завои.
  • Гумата няма срок на годност като бутилка мляко или банан. Ако се съхраняват правилно те могат да издържат повече от 10 години без да променят значително своите качества. Гумата старее най-вече следствие на износване от употреба  и преки слънчеви лъчи . Гумите трябва да се съхраняват на сухо, хладно и чисто място далеч от UV светлина.
  • Гумите „ Goodyear “ са наименувани на един от изобретателите на процеса на вулканизацията на каучук през 1839г от Чарлз Гудиър . Другият изобретател на вулканизирания каучук е Джон Хенкок.
  • През 1845г. Робърт Уилям Томсън патентова пневматичната гумата .
  • Едуар Мишлен изобретява през 1889г. свалящата се пневматична гума.
  • Рециклираните гуми се използват за детски площадки, игрища и пътни настилки.
  • Първата идея за пневматична гума т.е. гума надута с въздух под налягане е направена през 1847г.
  • Първата зима гума е произведена през 1934г. от Nokian.
  • Гумата се износва бързо при по-висока скорост и при по-чести спирания и тръгвания.
  • През 1920 година в лабораториите на компанията „Bayer” се открива синтетичната гума.
  • Джон Бойд Дънлоп открива първият завод за гуми 1890г. в Дъблин Ирландия.
  • Всяка година в света се произвеждат над 1 милиард гуми в над 450 завода.
  • Първата в света система за следене на налягането в гумите ( TPMS) е монтирана в Porsche 959 от 1986г.

 

Летни гуми или всесезонни гуми: кои са най-добрите за вас

Летни гуми или всесезонни гуми: кои са най-добрите за вас?
Каква е истината за летните гуми?
Летните гуми са предназначени за географски ширини, където има по-топли месеци от годината.Тези гуми са известни като ефективни, защото осигуряват отлично сцепление на сухо и мокро, заедно с прецизно управление.
Защо летните гуми се представят по-добре на сухо и дъжд?
Летните гуми са създадени с по-твърда каучукова смес, така че гумите да издържат и да запазят формата си, когато са изложени на по-високи температури. Това поддържа съпротивлението при триене до минимум на гореща настилка.Летните гуми са обособени не само за суха настилка, но и за мокра, защото имат отлично сцепление и на дъжд. Най-важното за летните гуми е,че имат по-къс спирачен път при по-високи температури.
Шарките на протектора обикновено имат по-плитки, по-прави канали от тези на всесезонните, имат  непрекъснати ребра, така че гумата има непрекъснат контакт с пътя.Тези неща подобряват стабилността в завой, спиране и ускорение.
От всички тези обстоятелства е доказано, че летните са по-стабилни в различните обстоятелства от всесезонните. Но това, което няма да ви изненада е, че през зимата не предлагат достатъчно добро сцепление, колкото зимните гуми. Препоръчително е през по-студените месеци автомобилите да бъдат управлявани със зимни гуми, за по-голяма безопасност на пътя.
Какви предимства имат всесезонните гуми?
Всесезонните гуми са подходящи за места, където няма силни снеговалежи и лед. Проектирани са така че да осигуряват достатъчно сцепление през зимата, за да могат успешно да преминават през леки заснежени места.Подходящи са дори за места,които температуратите падат под нула. Техните шарки на протектора имат по-дълбоки канали и имат повече кухини, които помагат за сцеплението при случайно пътуване през сняг.
Те са комбинация от зимни и летни гуми.Създадени, за да се справят за почти всякакви метериологични условия, като не се износват толкова много.Но не могат да заменят зимните гуми,защото на по- заснежени условия те осигуряват по-голяма стабилност и сигурност.
Заключение:
Всесезонните гуми са по-добри от зимните през лятото и по-добри от летните през зимата.Всесезинните гуми не са особено ефективни нито през зимата, нито през лятото.Нашият съвет е да изберете два комплекта летни и зимни, за да не рискувате безопасността при шофиране.
Тярбва ли да си купите летни гуми?
Ако се чудите кои за вас най-подходящите гуми, трябва да се съобразите с метериологичните обстоятелства във вашата област.
Ако живеете в район, където времето не е толкова предсказуемо, където може да се сблъскате със студен дъжд или слаб сняг през есента или пролетта, по-добре е да използвате всесезонни гуми.
Ако живеете в местност,където никога не вали сняг и темпратурите са предимно горещи по време на нормалното ви шофиране, то летните гуми са най-добрият избор за вас.
И ако през зимата във вашия район температури понижават под нулата заедно с валежите, или редовно пътувате до високи височини, вземете комплект зимни гуми и ги използвайте, когато минималните температури паднат под седем градуса по целзий.
 

С какво трябва да бъдат запознати шофьорите при монтажа на летни гуми?

 

 С какво трябва да бъдат запознати шофьорите при монтажа на летни гуми?

Кога е най-подходящотото време за поставяне на летните гуми? Колко най – много може да бъде използвана една гума?Отговорите на тези въпроси ще получите в тази статия.
 
Кога точно трябва да се поставят летни гуми?
Според инж.Георгиев специалист в сферта на автомобилните гуми,  летните гуми могат да се монтират, когато сутрешните температури са над седем градуса по Целзий. Когато температурата навън е драстично по-ниска, има опасност да се втвърди гумата, което от своя страна намалява сцеплението на гумата. Поради тази причина е препоръчително монтажа на летните гуми да се осъществява през пролетните или летни месеци,когато времето е слънчево и топло.
Какви са предимствата на летните гуми?
Летните и зимните гуми са напълно различни. Зимните гуми предлагат по-добро поведение на сняг,дъжд и заледени повърхности.От друга страна летните гуми имат своите предимства, защото те намаляват разхода на горивото и скъсяват спирачния път при високи температури.  
Колко време издържа една гума?
Чудите ли се кога една гума не е препоръчително да се използва, отговорът ни е най-късно 10 години. Но дори гуми, които са на 6 години, могат да представляват риск. Износването на гума не зависи само от това кога е произведена, но и от начина , по който е използвана и върху каква пътната настилка и разбира се „задкормилното устройство“.
Какво показва етикетът на гумата?
На етикетът може да се видят горивната ефективност, сцеплението на гумите на мокро и шума при търкаляне. Свойствата се оценяват по отношение на съпротивлението при търкаляне, което е важно за разхода на гориво, и сцеплението с мокра настилка .Шумът е отбелязан в децибели, на етикета има вълни,които показват колко шумна е гумата при каране.Колкото по-малко черти има, толкова по-тиха е гумата.
 
За какво трябва да се внимава при монтажа и съхранението на гуми?
Преди съхранение е добре гумите да бъдат отбелязани на коя позицията са били. Това улеснява следващия  монтаж . Най-важното при съхраняването е гумата да не бъде деформирана, да бъдат на сухо,тъмно и хладно място. В противен случай  могат да променят структурата и състава си и стават рискови за управление.

 

 

1 2 >